Bin Yıllık Silla Sizinle Buluşmaya Geldi

Bin Yıllık Silla Sizinle Buluşmaya Geldi


Haftasonu Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük’ün de katıldığı Misso 2, Tanrıların Ülkesi Silla performansı etkinlik takvimindeki iddialı performanslar arasında yer alıyor.
31 Ağustos’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Güney Kore Başbakanı Chung Hong Won, Güney Kore Gyeongsangbuk Valisi Kim Kwan Yong tarafından yapılan açılış töreni ile başlayan İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013’e katılım her geçen gün artıyor. Haftasonu Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük’ün de katıldığı Misso 2, Tanrıların Ülkesi Silla performansı etkinlik takvimindeki iddialı performanslar arasında yer alıyor.
Misso 2, Tanrıların Ülkesi Silla (Miso 2, Silla Tle Land of Gods)  performansı,  1997 yılında başlayarak 15 yıl boyunca toplam 4.200 kere sergilendi. Silla Krallığı'nın kuruluşunu anlatan ve geleneksel bir Kore müzikali olan performans 3 perdeden oluşuyor.
1.Perde:  Sila’nın Kuruluşu ve Atanın Doğumu; Tanrı’nın Gök Atı’nın, Silla’nın atasını getirmek için uçmaya başlamasıyla başlıyor. Silla’nın atası Park Hyuk Gyu Sye ve Can Yumurtası doğuyor. Silla’nın refahını dileyen özel dansı ile Gök Duası’nı arz ediyor.

2.Perde:  Silla’nın Çiçeği Asker Hwarang; Asker Hwarang ve Wonhwaları güzel bir orman olan Gelim’e ikişerli ya da üçerli olarak gidiyorlar. Poongworjoo Yoong-Chun ve prenses Dyuk Man birbirlerine âşık olduğu zaman, Tanrılar onlardan birinin kraliçe ve diğerinin de asker olmasını kader olarak yazmış. Düşmanın oklarıyla Yoong-Chun ‘un vatansever ruhu ve Silla halkı için Kraliçe Sun-Duk, üç ülkeyi birleştirip tek bir ülke oluşturmuş.

3.Perde: Doğu’nun Işıkları; Tek bir ülke olarak birleşmeyi başaran Silla, muhteşem kültür çiçekleri açarak ve Silla yollarından geçerek dünyaya açılıyor.

2069 yıl sonra bu performans ile yeniden hatırlanan Silla’nın yaşayan ve nefes alan efsanesi lazer gösterileri ile de desteklenerek unutamayacağınız 60 dakikalık bir deneyim vadediyor. Misso 2, Tanrıların Ülkesi Silla performası,  1 Eylül – 20 Eylül 2013(20.00) tarihleri arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda izlenebilir. Bu tarihler arasında performansın sergilenmeyeceği iki gün ise 12 Eylül ve 15 Eylül olarak belirtiliyor.
İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 hakkında detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Görsellerhttp://kultursanat.org/haber.php?id=995

Hiç yorum yok: